İnsan Hakları

"Yapılan ihraçlarla, KHK’lılar canlı canlı mezara gömüldü"

1 ay önce

"Yapılan ihraçlarla, KHK’lılar canlı canlı mezara gömüldü"

İstanbul KHK Platformu, "Ölüm KHK'lılarına karşı yaşamı savunuyoruz, işimizi geri istiyoruz" şiarıyla Üsküdar'da bulunan Karaca Ahmet Mezarlığı'nda basın açıklaması düzenledi.
 
“İşimiz, ekmeğimiz ve onurumuz için ölüm KHK’larına karşı direniyoruz. İşimizi geri istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada sık sık “KHK’lar gidecek, biz kalacağız”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Basın açıklamasını İstanbul KHK Platformu adına Emine Yüzgeç okudu.
 
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ile yaklaşık 140 bin kamu çalışanın hukuksuzca işine son verildiğini hatırlatan Yüzgeç, “KHK adı verilen ölüm listeleriyle hiçbir savunma hakkı tanınmadan haksız ve hukuksuz bir şekilde işlerinden edilen yüzlerce kamu çalışanı yaşadıkları sürecin ağırlığına dayanamayarak amansız hastalıklara yakalanıp yaşamlarını yitirmiş, onlarca kamu emekçisi intihar ederek yaşamına son vermiştir.
 
Bunun yanında çıkarılan KHK’lara dayandırılarak getirilen ‘Güvenlik Soruşturması’ uygulamalarıyla yüz binlerce genç atama yeterliliğine sahip olsalar da görevlerine başlatılmadı. İşsizliğe mahkûm edilmişlerdir” dedi.
 
Resmiyette biten OHAL uygulamalarının toplumun genelinde ve ihraçlar üzerinde hala sürdüğünü belirten Yüzgeç, “İhraç olanlar, sadece işlerinden edilmekle kalmamış, çalışma hakları, seyahat hakları, fikir hürriyetleri, seçilme hakları gibi en temel insani haklarından men edilmiş, vatandaşlık hakları geriletilerek neredeyse vatandaşlık statüsünden çıkarılarak ‘sivil ölüme’ terk edilmişlerdir.
 
İhraç edilen kamu emekçilerinin mahkemelere müracaat hakları da ellerinden alınarak, kendilerine zorunlu ve tek adres olarak gösterilen OHAL Komisyonu da adil bir inceleme gerçekleştirmemektedir” diye belirtti. 
 
OHAL Komisyonu’nun incelediği 84 bin 300 dosyanın 77 bin 600’ünü reddettiğinin altını çizen Yüzgeç, OHAL Komisyonu’nun ‘Oyalama Komisyonu’na dönüştüğünü belirtti. Yüzgeç devamla, Bugün KHK’lılar olarak Karaca Ahmet Mezarlığı’nda bulunuyoruz.
 
Çünkü, KHK’larla yapılan ihraçlarla, KHK’lılar canlı canlı mezara gömülmüştür. İstanbul KHK’lılar Platformu olarak kamuoyuna sesleniyoruz ve diyoruz ki bizler ne darbeci ne terörist ne de vatan hainiyiz. Bizler bu ülkenin dürüst, çalışkan ve işine hak ederek girmiş emekçileriyiz.
 
KHK’larla çalınan İşimizi geri istiyoruz. Haklılığımıza inanıyor ve susmuyoruz. KHK’lar hemen bir yasa ile iptal edilmeli ve bütün KHK’lılar derhal görevlerine iade edilmelidir” diye konuştu.
  
Açıklama sloganlarla son buldu.


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Malatya ve Adıyaman arasında ‘sınır’ tartışması: 5 yaralı

Malatya ve Adıyaman arasında ‘sınır’ tartışması: 5 yaralı

15 saat önce

Malatya ile Adıyaman arasındaki sınır tartışması yeniden alevlendi.   İddiaya göre Adıyaman'a sınır olan Kozluk Mahallesi'ndeki yaylada yol çalışması yapıldığı sırada bölgeye ...Devamını oku