İnsan Hakları

Tutuklu Alman vatandaşı Hozan Cane’nin kızı da tutuklandı

6 gün önce

Tutuklu Alman vatandaşı Hozan Cane’nin kızı da tutuklandı

Türkiye’de terör suçlamasıyla hapis cezası alan ve hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla ikinci bir dava açılan Hozan Cane'nin kızı tutuklandı.
 
 
Alman vatandaşı olan Hozan Cane’nin avukatı Nevroz Akalın, Alman haber ajansı dpa’ya açıklama yaptı. Hakkında yurt dışına çıkış yasağı olan Gönül Örs’ün Türkiye’den çıkmaya çalışırken gözaltına alındığını belirtti. Tutuklu yargılanmak üzere Edirne cezaevine gönderilen Örs hakkında geçen mayıs ayından bu yana yurt dışına çıkış yasağı bulunuyordu.
 
Avukat Akalın, Örs’ün Kasım 2018’de Edirne’de gözaltına alınıp tutuklanan annesi Hozan Cane’yi görmek için mayıs ayında Türkiye’ye gittiğini ve ülkeye girişinde kısa süreliğine gözaltına alındığını söyledi. Örs’ün 2012 yılında Köln’de PKK’ya yakın grupların organize ettiği bir protesto gösterisine katılması yurt dışı yasağına gerekçe olarak gösterildi.
 
Bu arada, hakkında hapis cezası bulunan tutuklu Cane hakkında Facebook sayfasında paylaşılan bir Erdoğan karikatürü nedeniyle yeniden dava açılmıştı. Avukat Akalın, söz konusu paylaşımın kendisine ait olmadığını ve yine söz konusu hesabın kendisi tarafından açılmadığını belirtmişti. Cane’nin bir sonraki duruşması 16 Eylül’de yapılacak.
 
Hozan Cane, 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri nedeniyle Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) düzenlediği bir etkinliğe katılmak için Almanya’dan Edirne’ye gitmiş ve gözaltına alınmıştı. Ardından, Cane hakkında dava açılmıştı. Edirne’deki mahkeme heyeti Hozan Cane’yi “terör örgütü üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Motorine zam

Motorine zam

14 saat önce

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) motorin zammını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre motorinin litre satış fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli o...Devamını oku