Dünya

Türkiye'den AB'ye deniz yoluyla kaçak geçmeye çalışan göçmenlerin sayısı arttı

5 gün önce

Türkiye'den AB'ye deniz yoluyla kaçak geçmeye çalışan göçmenlerin sayısı arttı

Türkiye'den Avrupa Birliği'ne düzensiz yollarla geçmeye çalışan göçmenlerin sayısında geçtiğimiz yıla oranla artış yaşandı.
 
Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın paylaştığı bilgilere göre 2019 yılında 6 Eylül tarihine kadar 29 bin 887 kişi karada tespit edilerek denize çıkmadan Jandarma ve Emniyet birimleri tarafından yakalandı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yakalananların sayısı 17 bin 791 olarak tespit edilmişti. Bu veriler ışığında deniz yoluyla geçmeye çalışırken yakalananların sayısında yüzde 68 artış oldu.
 
 Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yaptığı basın açıklamasına göre ise, 2018'in ilk sekiz ayında AB'ye düzensiz yollarla geçen göçmenlerin sayısı 18 bin iken, bu sayı 2019 yılında 24 bine ulaştı.
 
2019-09-10-18-31-44rsm5d77c33f73563
 
Diğer yandan Göç İdaresi'nin verilerine göre Türkiye'den AB'ye kara yoluyla geçenlerin sayısı 2018'in ilk sekiz ayında 10 binden 2019'da 4 bine düştü.
 
AB'ye geçmek isteyenler İzmir'e gidiyor
 
Türkiye'de bulunan çok sayıda göçmen, çeşitli sebepleri öne sürerek deniz yoluyla düzensiz şekilde Avrupa Birliği'ne geçebilmek için sahil şehirlerine akın ediyor.
 
Bu nedenle İzmir'de bulunan Suriye asıllı Kevser Barazi de kanser hastalığı olduğunu ve tedavi için Avrupa'ya gitmek istediğini söylüyor.
 
6 yıl önce ülkesindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan üç çocuk annesi, üç kere deniz yoluyla kaçak olarak Yunanistan adasına geçmeye çalışsa da her seferinde başarısız olmuş. Euronews'e konuşan Barazi "Burada yalnız yaşamak zor. Ben de yoruldum, sorumluluklardan yoruldum ve yalnız başıma yapamıyorum. O yüzden bu yola başvuruyorum." şeklinde konuşuyor.
 
Aldığı parasal yardım ve evlerde temizlik yaparak geçimini sağlayan Halepli kadın Türk vatandaşlarından olumsuz yönde bir tavır görmediğini de sözlerine ekliyor.
 
Öte yandan İzmir'deki mültecilere yardım etmek amaçlı kurulan Suriyeli Sığınmacılar Vakfı'nın Başkanı Muhammed Salih, temmuz ayından beri kendilerinden yardım isteyen kişilerin sayısının iki katına çıktığını belirtiyor.
 
Kendilerine başvuranların, İstanbul Valiliği tarafından verilen karar sonucu İstanbul'dan çıkarak İzmir'e geldiğini söyleyen Salih, "Şimdi yeni bir ev ve yeni bir iş bulmak zorundalar. Çok zor bir durum." ifadelerini kullanıyor.


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Netanyahu yine 'ilhak kartını' öne sürdü

Netanyahu yine 'ilhak kartını' öne sürdü

12 saat önce

İsrail Başbakanı Netanyahu, yeniden seçilmesi halinde Batı Şeria'da yer alan El Halil'in bir kısmını ve Yahudi yerleşimlerin olduğu bu bölgedeki Kiryat Arba'nın ilhak edileceğini yineled...Devamını oku