Türkiye Haberleri

Sırbistan etini, Türkiye Müslümanları sıfır gümrükle tüketmeye başlıyor

3 ay önce

Sırbistan etini, Türkiye Müslümanları sıfır gümrükle tüketmeye başlıyor

Halkının %99 u Müslüman olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Sırbistan etini -halkın tepkisine rağmen- getirmenin kanuni yolunu açtı. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın işadamlarının yapacağı et ithalatının kanuni altyapısı tamam.
 
Halkın, Müslüman olmayan bir ülkeden gelecek etin İslami usullere göre kesilmeyeceği kaygısını gözardı eden AKP Hükümeti, et ithalatının önünü açarak yerli üreticilere de büyük bir darbe vurmuş oldu. Tarım ürünlerinde bile yurtdışına bağımlı hale gelen Türkiye'nin, Sırbistan'dan et ithalatı yapması ülkenin içine düştüğü acı tabloyu gözönüne koyuyor.

 

Sırbistan'dan vergisiz et ve tarım ithalatı başlıyor!

 

Karar yürürlüğe girdi; "Sırbistan’dan 5 bin ton büyükbaş hayvan eti, 35 bin ton ayçiçeği tohumu yağı da dahil olmak üzere 59 farklı tarım ve gıda ürünü sıfır gümrükle ithal edilecek"
 
"Sırbistan Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım ve İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar " Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 1143 sayılı karar ile Sırbistan'dan ithal edilecek bazı tarım ve işlenmiş tarım ürünlerinin gümrük vergisi sıfırlandı. 
 
Gümrük vergisi sıfıra inen ürünler arasında, 5 bin ton büyükbaş hayvan eti, 35 bin ton ayçiçeği tohumu yağı, 10 bin ton adi buğday, mahlut, kaplıca (kızıl) buğday, bin 500 ton taze ya da soğutulmuş domates, bin ton havuç ve şalgamlar, 2 bin ton tatlı mısır gibi 59 farklı ürün bulunuyor.


Leave a Reply

Yorumlar için veri yok!

İlgili konular