Dünya

Öğrenciler küresel iklim adına greve giderek okullarını ‘astı’

2 ay önce

Öğrenciler küresel iklim adına greve giderek okullarını ‘astı’

Dünya genelinde birçok öğrenci bugün grev yaparak okula gitmedi ve sokaklarda iklim değişikliği ile mücadele için yürüyüş yaptı. Avrupa’ya göre saatleri ileri olan Avustralya ve Yeni Zelanda’daki öğrenciler “Başka bir yeryüzü yok”, “Dünyayı kurtaralım”, “Benim yerkürem benim geleceğim” gibi pankartlarla eylemleri başlattı.

 

Sidney, Wellington ve Melbourne gibi birçok kentte bir araya gelen genç protestocuların ilham kayağı, Ağustos 2018’den beri Stockholm’da parlamento binasının önünde iklim için her cuma grev yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg

Türkiye’de de 11 yaşındaki çevre aktivisti Atlas Sarrafoğlu, Greta’nın küresel eylem çağrısına cevap vererek, öğrencileri bugün İstanbul’daki Bebek Parkı’na eylem yapmaya davet etti.

Eylemdeki öğrenciler iklim değişikliğini ve küresel ısınmayı önlemek için hükümetlerin ve politikacıların yeterli politikalar üretmediklerini savunuyor.

Greta ile dayanışma içinde olduklarını gösteren öğrenciler, iklim sorununun küresel bir sorun olduğunu ve politikacıların bu soruna ‘kriz’ olarak yaklaşmasını talep etti.

Sidney’de eylem yapan öğrencilerden Callum Frith, “Eğer biz bir şeyler yapmazsak bizim hayatlarımız bundan etkilenecek, 60 yaşındaki bir politikacının hayatı değil” dedi.

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

'Yeter çocuğumuz ölüyor'

'Yeter çocuğumuz ölüyor'

5 saat önce

Açlık grevini sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in eylemi 194’üncü gününe ulaşırken, ölüm orucuna başlayan tutukluların eylemi ise 21’inci gününe girdi.Devamını oku
Borç batağındaki İSKİ'de araç saltanatı!

Borç batağındaki İSKİ'de araç saltanatı!

19 saat önce

İYİ Partili İBB Meclis Üyesi Suat Sarı, İBB’ye bağlı İSKİ’nin yönetici kadrosunda 124 kişi bulunmasına rağmen 874 adet kişiye tahsisli araç bulunduğuna dikkat çekti.   İsta...Devamını oku