Dünya

Öğrenciler küresel iklim adına greve giderek okullarını ‘astı’

1 week önce

Öğrenciler küresel iklim adına greve giderek okullarını ‘astı’

Dünya genelinde birçok öğrenci bugün grev yaparak okula gitmedi ve sokaklarda iklim değişikliği ile mücadele için yürüyüş yaptı. Avrupa’ya göre saatleri ileri olan Avustralya ve Yeni Zelanda’daki öğrenciler “Başka bir yeryüzü yok”, “Dünyayı kurtaralım”, “Benim yerkürem benim geleceğim” gibi pankartlarla eylemleri başlattı.

 

Sidney, Wellington ve Melbourne gibi birçok kentte bir araya gelen genç protestocuların ilham kayağı, Ağustos 2018’den beri Stockholm’da parlamento binasının önünde iklim için her cuma grev yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg

Türkiye’de de 11 yaşındaki çevre aktivisti Atlas Sarrafoğlu, Greta’nın küresel eylem çağrısına cevap vererek, öğrencileri bugün İstanbul’daki Bebek Parkı’na eylem yapmaya davet etti.

Eylemdeki öğrenciler iklim değişikliğini ve küresel ısınmayı önlemek için hükümetlerin ve politikacıların yeterli politikalar üretmediklerini savunuyor.

Greta ile dayanışma içinde olduklarını gösteren öğrenciler, iklim sorununun küresel bir sorun olduğunu ve politikacıların bu soruna ‘kriz’ olarak yaklaşmasını talep etti.

Sidney’de eylem yapan öğrencilerden Callum Frith, “Eğer biz bir şeyler yapmazsak bizim hayatlarımız bundan etkilenecek, 60 yaşındaki bir politikacının hayatı değil” dedi.

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Çin lideri Şi İtalya'da: Serie A'nın ilk hafta maçları Çin'de oynansın

Çin lideri Şi İtalya'da: Serie A'nın ilk hafta maçları Çin'de oynansın

2 hours önce

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Avrupa turunun ilk durağı İtalya'da, ekonomiden futbola pek çok alanda ikili ilişkileri güçlendirme hedefiyle görüşmeler yaptı.Devamını oku
Turkcell Genel Müdürü görevinden ayrıldı

Turkcell Genel Müdürü görevinden ayrıldı

1 week önce

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun görevinden ayrıldığı belirtildi. Turkcell'in Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) resmi bir açıklamayla değişikliği bildirmesi bekleniyor.Devamını oku