Dünya

Meksika, 68 sınır geçiş noktasında kontrolleri artırıyor

1 ay önce

Meksika, 68 sınır geçiş noktasında kontrolleri artırıyor

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yaptığı açıklamada, ülkenin güney sınırındaki düzinelerce geçiş noktasında kontrollerin yetersiz olduğunu ve yetkililerin yasa dışı göçmen akışının önüne geçmek için bu noktalarda kontrolleri ve güvenlik önlemlerini artıracağını belirtti.
 
Kontrollerin gevşek olduğu 68 sınır geçiş noktası tespit ettiklerini dile getiren Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador bu durumu düzeltme sözü verdi.
 
Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Ulusal Muhafız Teşkilatı birliklerinin yanı sıra 825 göçmenlik danışmanı ve 200 sosyal yardım yetkilisinin salı günü güney sınırında görevlendirilmeye hazır olacağını söyledi.
 
Bakan Ebrard ayrıca, Birleşmiş Milletler'i (BM) ve uluslararası toplumu, Meksika'ya göçü kontrol altına alma ve insan kaçakçılığıyla mücadelede yardımcı olmaya çağırdı.
 
Ebrard, geçen hafta, ABD'li yetkililerle yapılan görüşmeler sırasında 6 bin ulusal muhafızın Guatemala sınırına konuşlandırılacağını ifade ettiklerini aktarmıştı.
 
Lopez Obrador tarafından, ülkede federal emniyetin yerine kurulan Ulusal Muhafız Teşkilatı, federal polis ile askeri inzibat personelinden oluşuyor.

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Kısa vadeli dış borç, Mayıs'ta arttı

Kısa vadeli dış borç, Mayıs'ta arttı

4 saat önce

Kısa vadeli dış borç stoku, Mayıs'ta geçen yılın sonuna göre yüzde 3,3 artarak 120,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ma...Devamını oku