World

İttifak olmazsa AKP için İstanbul zor, MHP ve İYİ Parti de sıfır çekecek

  Polimetre'nin, partilerin yerel seçimlerde ittifaklı veya ittifaksız kazanabileceği belediye sayısına ilişkin senaryosuna göre ittifak olmazsa MHP ve İYİ Parti hiç bir ilde kazanamıyor. Polimetre.com'un kurucusu M. Günal Ölçer ile ekibi, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için partilerin ittifak yaptığı ve yapmadığı durumda olabilecek senaryoları araştırdı. 81 il ve 972 ilçenin her birisi için tek tek incelenen sonuçlara göre, AKP’nin MHP ile ittifakı İstanbul’u kazanmaya yetmiyor. AKP’nin İstanbul’u alabilmesi için AKP-MHP iş birliği karşısında oluşabilecek CHP+İyi Parti+HDP ittifakını engellemesi gerekiyor. T24'ten Hülya Karabağlı'nın haberine göre Polimetre.com'un kurucusu ve siyasal veri analisti M. Günal Ölçer, AKP’nin sadece MHP ile iş birliği yapmasının seçimi kazanması için yeterli olmadığını söyledi.

‘MHP ve İYİ Parti hiç kazanamıyor’

Yerel seçimlere herhangi bir partiyle ittifak kurma yoluna gitmeden siyasi partilerin tek başına katılmaları halinde ortaya çıkan sonuçlara göre İYİ Parti, hiçbir il ya da ilçede kazanamıyor. MHP ise sadece 4 ilçe (Kırıkkale-Sulakyurt, Erzincan-Üzümlü, Osmaniye-Toprakkale ve Şanlıurfa-Harran) dışında hiçbir ilde kazanamıyor. Polimer’in araştırmasına göre; HDP ittifaksız en az 12 il - 93 ilçede, CHP ittifaksız en az 7 en çok 16 ilde - en az 153 en çok 223 ilçede, AKP ittifaksız en az 18 il - 320 ilçede seçim kazanabiliyor. Araştırmada AKP+MHP ittifakının kesin olarak kazanabileceği il sayısı ise en az 45 olarak hesaplandı.  


Yorumlar için veri yok!

İlgili Mesajlar

Profesörden skandal kadın aday açıklaması!

Profesörden skandal kadın aday açıklaması!

2 months önce

Profesörden skandal kadın aday açıklaması geldi. Yaklaşan yerel seçimlerde kadın adaya oy vermeyeceğini açıklayan Prof. Dr. Mehmet Karalı, tepkilere maruz kaldı. Necmettin Erbakan Ün...Devamını oku