İnsan Hakları

HDP şarkısındaki Kürdistan kelimesi nedeniyle gözaltı

2 ay önce

HDP şarkısındaki Kürdistan kelimesi nedeniyle gözaltı

Bingöl’de HDP’nin seçim araçlarına 324 TL para cezası kesilirken, araç sürücüleri ise “Bijî bijî HDP” şarkısında geçen “Kürdistan” kelimesi nedeniyle gözaltına alınarak ifadeleri alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Örgütü’nün seçim çalışmaları sürüyor. Seçim çalışmaları için HDP eşbaşkan adaylarının fotoğraflarının bulunduğu 10 araçtan 3’üne ayrı ayrı 108 TL para cezası kesildi. Para cezalarına ise “araçların reklam afişleriyle giydirilmesinin araç ruhsatına işletilmemesi” gerekçe gösterildi. 

‘KİM YÜKLEDİ BU KÜRDİSTAN'I’

HDP’nin seçim müziği olan “Bijî bijî HDP” şarkısının çalındığı bir araç da polislerce durdurularak, sürücü Mürsel Karasu gözaltına alındı. Şarkıda geçen “Kürdistan” ifadesi gerekçesiyle Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Karasu, ifade işlemlerinden sonra serbest bırakıldı. 

‘ÖNCE TAKİP ETTİLER’

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Karasu, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kent içerisinde seyir halindeyken takipte olduğumu anladım. Birkaç tur daha attıktan sonra aracı durdurup takipte olan araçtaki şahıslara, seçim çalışmamızı yapmamıza da mı izin vermiyorsunuz dedim. Polis olduklarını anladığım bu şahıslardan biri elindeki telefonla kayıttaydı. Polisin bizi, çalınan seçim müziklerimiz için takip ettiğini anladım.” 

‘FLAŞ BELLEĞE MÜZİKLER KİM YÜKLEDİ?’

Bunun üzerine gözaltına alındığını belirten Karasu, gözaltında kendisine “Kürdistan” kelimesi geçen seçim müziklerinin flaş beleğe kimin yüklediğinin sorulduğunu söyledi. İfade işlemlerinin ardından serbest bırakılan Karasu, polisin seçim müziklerinin bulunduğu flaş beleğe el koyduğunu aktardı.

AYNI GÖZALTI GENÇ’TE DE YAŞANDI

Seçim çalışmaları yürüten HDP Genç İlçe Eşbaşkanı İsmail Handan ve seçim aracı sürücüsünün de aynı gerekçeyle gözaltına alınıp serbest bırakıldığı öğrenildi.

‘KEYFİ UYGULAMALARDIR’

Yaşananlara tepki gösteren HDP Bingöl Merkez İlçe Eşbakanı Zeynel Barlas, hiçbir seçimde böylesi uygulamalarla karşılaşmadıklarını belirtti. Bingöl’de kendilerinin dışında 9 siyasi partinin belediye seçimleri için çalışma yürüttüğünü ifade eden Barlas, “Şimdiye kadar yaptığım araştırmaya göre seçim çalışması için parti reklamıyla giydirilen hiçbir siyasi partiye para cezası kesilmemiş. Özellikle jandarma bölgesine giren yerlerde, jandarma keyfi bir muamele ve kasti bir şekilde araçlarımıza, ses düzeni ve araçların giydirilmesinin ruhsata işlenmediğini gerekçe göstererek ceza kesti. Tamamen keyfi uygulamalardır bunlar” diye konuştu.

İLÇE SEÇİM KURULU

Ses sistemi ve giydirilmenin araç ruhsatına işletilmesi konusunu İlçe Seçim Kurulu’na sorduğunu belirten Barlas, İlçe Seçim Kurulu’ndan şimdiye kadar böyle bir kararın kendilerine gelmediği yönünde bir cevap aldığını kaydetti.

‘DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ’

Bingöl halkının HDP’ye bir yöneliminin olduğu için bu uygulamalarla seçim çalışmalarının engellenmeye çalışıldığını dikkat çeken Barlas, çalışmalarından asla vazgeçmeyeceklerini ve daha çok çalışacaklarını söyledi.Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

'Yeter çocuğumuz ölüyor'

'Yeter çocuğumuz ölüyor'

4 saat önce

Açlık grevini sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in eylemi 194’üncü gününe ulaşırken, ölüm orucuna başlayan tutukluların eylemi ise 21’inci gününe girdi.Devamını oku
Borç batağındaki İSKİ'de araç saltanatı!

Borç batağındaki İSKİ'de araç saltanatı!

18 saat önce

İYİ Partili İBB Meclis Üyesi Suat Sarı, İBB’ye bağlı İSKİ’nin yönetici kadrosunda 124 kişi bulunmasına rağmen 874 adet kişiye tahsisli araç bulunduğuna dikkat çekti.   İsta...Devamını oku