Türkiye Haberleri

Ankara'da "Eş başkanlık mor çizgimizdir" diyerek eylem yapan kadınlara polis müdahalesi

1 ay önce

Ankara'da "Eş başkanlık mor çizgimizdir" diyerek eylem yapan kadınlara polis müdahalesi

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına karşı HDP Ankara Kadın Meclisi’nin “Eş başkanlık mor çizgimizdir” diyerek gerçekleştirmek istediği eyleme polis müdahale etti. HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın darp edildiği eylemde  8 kadın gözaltına alındı.

 

HDP’li kadınlar, bugün eş zamanlı 5 ilde eylem gerçekleştirdi. HDP Ankara İl Kadın Meclisi de belediyelere atanan kayyımlara ve kadın katliamlarına dikkat çekmek amacıyla HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın katılımıyla Tunalı Hilmi Caddesi’ne yürüyüş düzenlemek istedi.

 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre yürüyüş öncesi Kuğulu Park’ta bir araya gelen kadınların etrafını çevik kuvvet sardı ve eylem başlamadan müdahale gerçekleşti. Polisin müdahalesi sonucu 10'a yakın kadın gözaltına alındı. Gözaltı sırasında “Eş başkanlık mor çizgimizdir” pankartını yırtan polisler, Beştaş ve HDP Ankara İl Eş Başkanı Zeyno Bayramoğlu’nu da darp etti. 

 

"İktidar partisinin desteklemediği hiçbir eylem yapılamıyor"

 

Polisin müdahalesine tepki gösteren Beştaş ise, “Faşizm uyguluyorsunuz. Sokak ortasında işkence ediyorsunuz. Vatan Partisi gelip eylem yapıyor. İktidar partisinin desteklemediği hiçbir eylem yapılamıyor. AKP organize edecek eylemleri, sivil toplumu da o yaratacak. Hem iktidar hem muhalefet olacak. Ankara’nın göbeğinde kadın haklarına dair basın açıklaması yaptırılmıyor. Korkuyorlar kadınlardan, en büyük korkuları kadınlar. Ama kadınlar onların iktidarını alaşağı edecek görecekler” dedi.


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Malatya ve Adıyaman arasında ‘sınır’ tartışması: 5 yaralı

Malatya ve Adıyaman arasında ‘sınır’ tartışması: 5 yaralı

16 saat önce

Malatya ile Adıyaman arasındaki sınır tartışması yeniden alevlendi.   İddiaya göre Adıyaman'a sınır olan Kozluk Mahallesi'ndeki yaylada yol çalışması yapıldığı sırada bölgeye ...Devamını oku