Türkiye Haberleri

Erdoğan, polis müdahalesini ‘izin almadılar’ diyerek savundu ama Anayasa ‘izne gerek yok’ diyor

2 ay önce

Erdoğan, polis müdahalesini ‘izin almadılar’ diyerek savundu ama Anayasa ‘izne gerek yok’ diyor

"Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir"

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Kadınlar Günü Taksim'de düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'yle ilgili olarak, "Dünya kadınlar günü için oraya gelmişler, Sen dünya kadınlar günü için oraya gelirken toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununu bilmiyor musun?" dedi. Yerel seçim kampanyası için Gaziantep'te konuşan Erdoğan, İstanbul Valiliği'nden yürüyüş için izin alınmadığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 34. Madde’sinin, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı  Kanunu kısmında ise "Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir .Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir" ifadeleri yer alıyor.

 

‘Eski Türkiye mi burası?’

 

Erdoğan Gaziantep'te konuyla ilgili şunları söyledi:

“Ezan okunurken düdük öttürmeye mecbur musunuz? Dünya kadınlar günü için oraya gelmişler, Sen dünya kadınlar günü için oraya gelirken toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununu bilmiyor musun? Bunun için ne yapacaksın en azından valiliğe müracaat edeceksin. Aradım valiliği böyle bir müracaatları var mı dedim. Yok dedi.

Bu ülke yol geçen hanı mı? Bu ülkeyi eski Türkiye mi zannediyorsunuz? Yazını yazacaksın, haberi vereceksin ve sana valilik nereyi uygun görürse toplantını da yürüyüşünü de orada yapacaksın. Ben öyle yapıyorum da sana ne oluyor da böyle yapıyorsun. Onun için gereği yapıldı o akşam onlar oradan dağıtıldı.”

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

'Yeter çocuğumuz ölüyor'

'Yeter çocuğumuz ölüyor'

5 saat önce

Açlık grevini sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in eylemi 194’üncü gününe ulaşırken, ölüm orucuna başlayan tutukluların eylemi ise 21’inci gününe girdi.Devamını oku
Borç batağındaki İSKİ'de araç saltanatı!

Borç batağındaki İSKİ'de araç saltanatı!

18 saat önce

İYİ Partili İBB Meclis Üyesi Suat Sarı, İBB’ye bağlı İSKİ’nin yönetici kadrosunda 124 kişi bulunmasına rağmen 874 adet kişiye tahsisli araç bulunduğuna dikkat çekti.   İsta...Devamını oku