Türkiye Haberleri

Erdoğan, polis müdahalesini ‘izin almadılar’ diyerek savundu ama Anayasa ‘izne gerek yok’ diyor

1 week önce

Erdoğan, polis müdahalesini ‘izin almadılar’ diyerek savundu ama Anayasa ‘izne gerek yok’ diyor

"Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir"

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Kadınlar Günü Taksim'de düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'yle ilgili olarak, "Dünya kadınlar günü için oraya gelmişler, Sen dünya kadınlar günü için oraya gelirken toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununu bilmiyor musun?" dedi. Yerel seçim kampanyası için Gaziantep'te konuşan Erdoğan, İstanbul Valiliği'nden yürüyüş için izin alınmadığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 34. Madde’sinin, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı  Kanunu kısmında ise "Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir .Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir" ifadeleri yer alıyor.

 

‘Eski Türkiye mi burası?’

 

Erdoğan Gaziantep'te konuyla ilgili şunları söyledi:

“Ezan okunurken düdük öttürmeye mecbur musunuz? Dünya kadınlar günü için oraya gelmişler, Sen dünya kadınlar günü için oraya gelirken toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununu bilmiyor musun? Bunun için ne yapacaksın en azından valiliğe müracaat edeceksin. Aradım valiliği böyle bir müracaatları var mı dedim. Yok dedi.

Bu ülke yol geçen hanı mı? Bu ülkeyi eski Türkiye mi zannediyorsunuz? Yazını yazacaksın, haberi vereceksin ve sana valilik nereyi uygun görürse toplantını da yürüyüşünü de orada yapacaksın. Ben öyle yapıyorum da sana ne oluyor da böyle yapıyorsun. Onun için gereği yapıldı o akşam onlar oradan dağıtıldı.”

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Çin lideri Şi İtalya'da: Serie A'nın ilk hafta maçları Çin'de oynansın

Çin lideri Şi İtalya'da: Serie A'nın ilk hafta maçları Çin'de oynansın

1 hour önce

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Avrupa turunun ilk durağı İtalya'da, ekonomiden futbola pek çok alanda ikili ilişkileri güçlendirme hedefiyle görüşmeler yaptı.Devamını oku
Turkcell Genel Müdürü görevinden ayrıldı

Turkcell Genel Müdürü görevinden ayrıldı

1 week önce

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun görevinden ayrıldığı belirtildi. Turkcell'in Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) resmi bir açıklamayla değişikliği bildirmesi bekleniyor.Devamını oku