Son Dakika

AKP İzmir teşkilatında liderlik kavgası sürüyor!

1 hafta önce

AKP İzmir teşkilatında liderlik kavgası sürüyor!

 

AKP İzmir teşkilatında liderlik kavgası büyüyor. AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile 31 Mart seçiminde AKP içinde bir yandan Yıldırım ile Zeybekçi arasındaki çekişme sürerken, diğer yanda yeni partilere geçişler engellenmeye çalışılıyor.

 

İzmir’de, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Nihat Zeybekci ile halen İzmir Milletvekili olan Binali Yıldırım arasındaki liderlik mücadelesi büyüyor.31 Mart yerel seçimlerin ardından AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci İzmir’de kendi kadrosunu kurmak için çalışma başlatmıştı.

 

Ancak İzmir teşkilatındaki kadroların büyük bir çoğunluğunun Binali Yıldırım’ın ekibinde olması partinin iki önemli ismini karşı karşıya getirdi. Yıldırım’ın ekibi bir yandan Nihat Zeybekci’nin ekibi ile mücadele ederken, diğer taraftan da Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın kuracağı partilere kaymaları engellemeye çalışıyor.Birgün gazetesinden Aycan Karadağ’ın haberine göre, İzmir’de geçtiğimiz hafta, başta İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olmak üzere hemen hemen tüm belediye meclislerinde, AKP’li üyelerin Karabağlar yangınıyla ilgili PKK'nin kınanmasına ilişkin verdiği önergeler AKP kulislerinde farklı gündem oldu.

 

Önergenin ilk sahibi olan Balçova Belediye Meclis üyesi Erhan Çalışkan'ın AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Nihat Zeybekci'nin Denizli'de belediye başkanlığı yaptığı dönemde, belediye başkan yardımcısı olması parti kulislerini hareketlendirdi.Parti kulislerinde, özellikle 23 Haziran seçimleri sonrası İstanbul'da büyük hezimet yaşayan Binali Yıldırım'ın İzmir'de yeniden parlatılmak istenmesi, yaptığı ziyaretlerde "Başbakanımız" pankartları ve ayaklı panolarıyla karşılanması sonrası Zeybekci ekibinin harekete geçtiği ve kentteki "abi" rolüne soyunduğu konuşuluyor.

 

Özellikle Zeybekci'nin seçim çalışmalarında sağ kolu olarak bilinen ve bu süreçte seçim kasasını kontrol eden Çalışkan'ın yaptığı önerge çıkışı ve bunu sosyal medya ve ulusal basına taşıma çalışması hareketin başladığı şeklinde yorumlanıyor. Öte yandan Nihat Zeybekci'nin yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, AKP İzmir'de yaşanan sıkıntılar ve Binali Yıldırım'ın ziyaretleri sonrası gelen şikâyetler nedeniyle, Zeybekci’nin ‘kentin abisi’ rolünü üstleneceği öne sürüldü. 

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Malatya ve Adıyaman arasında ‘sınır’ tartışması: 5 yaralı

Malatya ve Adıyaman arasında ‘sınır’ tartışması: 5 yaralı

16 saat önce

Malatya ile Adıyaman arasındaki sınır tartışması yeniden alevlendi.   İddiaya göre Adıyaman'a sınır olan Kozluk Mahallesi'ndeki yaylada yol çalışması yapıldığı sırada bölgeye ...Devamını oku