Türkiye Haberleri

AB Konseyi endişeli ama diyalogdan yana

2 ay önce

AB Konseyi endişeli ama diyalogdan yana

AB-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısı 4 yıl aradan sonra Brüksel'de yapıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye ile diyaloglarına devam edeceklerini söyledi.

 

AB - Türkiye ilişkilerinin gözden geçirilmesini hedefleyen toplantının ana gündeminde terörle mücadele, insan hakları ihlalleri, Gümrük Birliği, enerji, göç, vize serbestisi ve güvenlik konuları vardı.

Toplantıda; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn hazır bulundu.

 

İnsan hakları sorunu

 

Euronews’un haberine göre, Avrupa Birliği Konseyi'nde düzenlenen ortak basın toplantısında, Yüksek Temsilci Federica Mogherini konuşmasına Türkiye'deki insan hakları ihlallerinden söz ederek başladı. Mogherini, hakim ve savcıların işten atılmasının hukukun bağımsızlığı ve tarafsızlığına tehdit oluşturduğunu söyledi.

Yüksek Temsilci ayrıca, tutuklanan kişilere davaların çoğunda kesin kanıt olmadan işlem yapıldığını dile getirdi. Mogerini darbe girişiminin ardından Türkiye'nin güvenlik konusunda aldığı önlemleri yakından takip ettiklerini de ifade etti.

 

"Fasılların açılmasını bekliyoruz"

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne bağlılığını bir kez daha vurgulayarak Mogherini'nin insan hakları konusundaki sözlerine katılmadığını belirtti. Çavuşoğlu, "Yargı Türkiye'de bağımsız. Hukuk yolları herkese açık." dedi.

Üyelik müzakereleri için fasılların açılmasını beklediklerini söyleyen Çavuşoğlu "OHAL geride kaldı. Kurumlarımız yargı ve temel haklar konusunda gereken çalışmaları yürütüyor" dedi.

Çavuşoğlu Avrupa Birliği'nin eleştirilerine Türkiye'nin duyarsız kalmayacağını ancak iki yüzlü davranışlardan da uzak durulması gerektiğini ifade etti. Çavuşoğlu vize serbestisi için son 6 kriteri görüştüklerini de söyledi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda çarşamba günü oylanan yıllık Türkiye raporu çoğunluk oyu ile kabul edilmişti.

Raporda insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması için Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi'ne çağrıda bulunuluyor. Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan Avrupa Halk Partisi ise müzakerelerin tamamen sonlandırılması için baskı yapmaya devam ediyor.

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

'Yeter çocuğumuz ölüyor'

'Yeter çocuğumuz ölüyor'

5 saat önce

Açlık grevini sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in eylemi 194’üncü gününe ulaşırken, ölüm orucuna başlayan tutukluların eylemi ise 21’inci gününe girdi.Devamını oku
Borç batağındaki İSKİ'de araç saltanatı!

Borç batağındaki İSKİ'de araç saltanatı!

19 saat önce

İYİ Partili İBB Meclis Üyesi Suat Sarı, İBB’ye bağlı İSKİ’nin yönetici kadrosunda 124 kişi bulunmasına rağmen 874 adet kişiye tahsisli araç bulunduğuna dikkat çekti.   İsta...Devamını oku