Türkiye Haberleri

AB Konseyi endişeli ama diyalogdan yana

1 week önce

AB Konseyi endişeli ama diyalogdan yana

AB-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısı 4 yıl aradan sonra Brüksel'de yapıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye ile diyaloglarına devam edeceklerini söyledi.

 

AB - Türkiye ilişkilerinin gözden geçirilmesini hedefleyen toplantının ana gündeminde terörle mücadele, insan hakları ihlalleri, Gümrük Birliği, enerji, göç, vize serbestisi ve güvenlik konuları vardı.

Toplantıda; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn hazır bulundu.

 

İnsan hakları sorunu

 

Euronews’un haberine göre, Avrupa Birliği Konseyi'nde düzenlenen ortak basın toplantısında, Yüksek Temsilci Federica Mogherini konuşmasına Türkiye'deki insan hakları ihlallerinden söz ederek başladı. Mogherini, hakim ve savcıların işten atılmasının hukukun bağımsızlığı ve tarafsızlığına tehdit oluşturduğunu söyledi.

Yüksek Temsilci ayrıca, tutuklanan kişilere davaların çoğunda kesin kanıt olmadan işlem yapıldığını dile getirdi. Mogerini darbe girişiminin ardından Türkiye'nin güvenlik konusunda aldığı önlemleri yakından takip ettiklerini de ifade etti.

 

"Fasılların açılmasını bekliyoruz"

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne bağlılığını bir kez daha vurgulayarak Mogherini'nin insan hakları konusundaki sözlerine katılmadığını belirtti. Çavuşoğlu, "Yargı Türkiye'de bağımsız. Hukuk yolları herkese açık." dedi.

Üyelik müzakereleri için fasılların açılmasını beklediklerini söyleyen Çavuşoğlu "OHAL geride kaldı. Kurumlarımız yargı ve temel haklar konusunda gereken çalışmaları yürütüyor" dedi.

Çavuşoğlu Avrupa Birliği'nin eleştirilerine Türkiye'nin duyarsız kalmayacağını ancak iki yüzlü davranışlardan da uzak durulması gerektiğini ifade etti. Çavuşoğlu vize serbestisi için son 6 kriteri görüştüklerini de söyledi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda çarşamba günü oylanan yıllık Türkiye raporu çoğunluk oyu ile kabul edilmişti.

Raporda insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması için Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi'ne çağrıda bulunuluyor. Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan Avrupa Halk Partisi ise müzakerelerin tamamen sonlandırılması için baskı yapmaya devam ediyor.

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Çin lideri Şi İtalya'da: Serie A'nın ilk hafta maçları Çin'de oynansın

Çin lideri Şi İtalya'da: Serie A'nın ilk hafta maçları Çin'de oynansın

1 hour önce

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Avrupa turunun ilk durağı İtalya'da, ekonomiden futbola pek çok alanda ikili ilişkileri güçlendirme hedefiyle görüşmeler yaptı.Devamını oku
Turkcell Genel Müdürü görevinden ayrıldı

Turkcell Genel Müdürü görevinden ayrıldı

1 week önce

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun görevinden ayrıldığı belirtildi. Turkcell'in Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) resmi bir açıklamayla değişikliği bildirmesi bekleniyor.Devamını oku