İnsan Hakları

‘Kalacak yerimiz yok, bizi nezarete atın’

4 months önce

‘Kalacak yerimiz yok, bizi nezarete atın’

İzmir'den Adana'ya giden ve Afyonkarahisar'da kapalı kasa kamyoneti bozulan 16 kişilik mevsimlik işçi aile sokakta kaldı. Tamirhanede yatmalarına izin verilmedi. Geceyi nezarette geçirme talepleri kabul edilmedi. Aileyi sosyal medyada gören esnaf yardım eli uzattı.

İzmir’den Adana’ya giden 5’i çocuk, 16 kişilik ailenin kapalı kasa kamyoneti dün gece Afyonkarahisar’da arıza yaptı. 2’nci Küçük Sanayi Sitesi’nde bir tamirhanenin önüne çekilen aracın motor arızası yaptığı ve sorunun kısa sürede çözülemeyeceğini öğrenen Adana’ya mandalina toplamaya giden aile, maddi durumu iyi olmadığı için geceyi tamirhanenin önünde geçirmeye karar verdi.

4 TAMİRCİYE GİTTİM

Baba Ramazan Dalaman, araçlarının Afyonkarahisar’a 30 kilometre kala bozulduğunu vurgulayarak ,  arızaların giderilmesi için 4 tamirciye başvurduğunu söyledi. Dalaman, “Afyonkarahisar sanayisine aracımızı çektik. Aracımızı tamir etmesi için 4 tamirci getirdik. Aracın arızasını gideremediler. Hatta ‘Geç oldu, sabah bakalım’ dediler. Dükkanın önünü boş görünce ‘Bu akşam burada idare edelim’ dedik. Sırtımıza battaniyeyi aldık ve dükkanın önünde yatmak istedik. Orada kalacağımızı güvenlikçi arkadaşlara söyledik. Daha önce dükkan sahibine kalmak istediğimizi söyledik. Ama maalesef kabul etmedi. Biz de ‘Hiç olmazsa burada barınalım’ dedik. Sabah aracımızı yaptırıp, gideceğimizi söyledik. Güvenlik bize ‘Tamam kalabilirsiniz’ dedi. Aradan birkaç saat geçtikten sonra yani 01.30 sıralarında aracın önünde oturuyordum. Güvenlik geldi ve cama vurdu, beni kaldırdı. Bize burayı terk etmemizi söyledi. Biz de ‘Neden terk edelim?’ diye sorduk. Bu saatten sonra nereye gidebiliriz ? Bize aracı iterek sanayinin çıkışına götürmemizi söylediler. Bunu bize güvenlik söyledi. Fakat onlara da sanayi sitesi başkanı talimat vermiş” dedi.

‘PARAMIZ OLSA OTELE GİDERDİK’

Kendilerine ‘Otele niye gitmiyorsunuz?’ diye serzenişte bulunanlar olduğunu anlatan Ramazan Dalaman, “Durumumuz olmuş olsa bu kadar vatandaşı burada yatırmam ve otele götürürüm. Daha sonra polisi aradım. İki memur ağabey geldi. Kimliklerimizi verdik ve sorgulama yaptı bizimle ilgili. Hiçbir sabıkamız çıkmadı. Polis ağabeyler güvenlikçilere rica etti. Bizde bir şey olmadığını söylediler. Polis ağabeyler, ‘Bu akşam burada kalsınlar ve sabah araçlarını yaptırıp gitsinler’ dedi. Dükkan sahibi ‘Dükkanımın önünde yatamazsınız’ dedi. Bize 1 metre ileriye gitmemizi söylediler. Yani sınır çektiler” şeklinde konuştu.

‘NEZARETTE KALMAK İSTEDİK’

Gelen polis ekiplerinden nezarette yatma talebinde bile bulunduklarını söyleyen Dalaman, şöyle dedi: “Polis ağabeylere ‘Bizi götürün nezarete koyun. Hiç olmazsa orada kalalım’ dedik. Tabii ki suç işlememiş bir vatandaşın nezarete koyulmaması gerektiği için polis ağabeyler haklı. Fakat bize barınmak için bir yer gösterebilirlerdi. Sağ olsun bu ağabeyler nasıl haber aldılarsa 6 arabayla geldiler. Hepimizi buraya taşıdılar ve yardımcı oldular. Sıcak çayımızı ve yemeğimizi verdiler. Allah onlardan razı olsun. Şu an burada 16 kişi var. Eşim, oğullarım, damadım ve torunlarım var. Arabamızı yaptırıp yolumuza gideceğiz. Başka da bir işlemimiz yok bizim.”

‘SOSYAL MEDYADAN GÖRDÜM’

Tamirhanenin önünde kalan ailenin fotoğrafları da sosyal medyadan paylaşıldı. Hava sıcaklığının sıfırın altına indiği gece vakti ailenin yaşadıklarını sosyal medyada gören yardımseverler seferber oldu. Ramazan Dalaman ve ailesine yardım eden Tamer Kayışoğlu, ailenin fotoğrafını gece sosyal medyada gördüğünü ve hemen yanlarına geldiğini söyledi.

‘VİCDANEN RAHATIM’

İki yaşındaki çocuğun sokakta yatmasına kimsenin kayıtsız kalamayacağını aktaran Kayışoğlu, aileye yaptıkları yardımdan dolayı vicdanen çok rahat olduğunu vurguladı. Kayışoğlu, ailenin halen yardım beklediğini belirterek, “Ailenin durumu yok. 5 kuruş paraları yok. Çalıştıkları yerden de paralarını alamamışlar. Tabii kimse yardım etmese de biz buradayız. Gereken neyse yapar, aileyi göndeririz” dedi.


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Çin lideri Şi İtalya'da: Serie A'nın ilk hafta maçları Çin'de oynansın

Çin lideri Şi İtalya'da: Serie A'nın ilk hafta maçları Çin'de oynansın

1 hour önce

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Avrupa turunun ilk durağı İtalya'da, ekonomiden futbola pek çok alanda ikili ilişkileri güçlendirme hedefiyle görüşmeler yaptı.Devamını oku
Turkcell Genel Müdürü görevinden ayrıldı

Turkcell Genel Müdürü görevinden ayrıldı

1 week önce

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun görevinden ayrıldığı belirtildi. Turkcell'in Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) resmi bir açıklamayla değişikliği bildirmesi bekleniyor.Devamını oku